Przeciąg. III Festiwal Sztuki Młodych w Szczecinie

Festiwal Sztuki Młodych Przeciąg powstał w roku 2007 jako wydarzenie cykliczne (biennale) o zasięgu ogólnopolskim. Celem festiwalu jest obserwowanie, dokumentowanie i promowanie najciekawszych projektów artystycznych młodych twórców. Otwarta formuła festiwalu stwarza możliwość dotarcia i pokazania przekrojowo najważniejszych dokonań artystów z całej Polski. Otwarta formuła dotyczy również tematów i technik prac.

Jedynymi kryteriami oceny dzieł będzie wartość artystyczna, aktualność oraz kontekst czasu i miejsca, w jakim powstały. Dzięki temu Festiwal pokaże przekrojowo twórczość młodego pokolenia, zaś usytuowanie Festiwalu w Szczecinie czyni go najważniejszym narzędziem w promocji młodych twórców mieszkających i tworzących na terenie Województwa Zachodniopomorskiego i Miasta Szczecin, które pozwala na ich ogólnopolską promocję. Jest to szczególnie istotne w kontekście artystów i studentów skupionych wokół Akademii Sztuki.

Do udziału w projekcie mogą się zgłaszać artyści profesjonalni, którzy ukończyli studia artystyczne lub są na ostatnich latach studiów. Staranny dobór członków Jury oraz szeroka dystrybucja materiałów promocyjnych (zwłaszcza katalogu) stwarza młodym artystom szansę na udany debiut. Obok nagrody finansowej przyznane zostaną nagrody specjalne w postaci wystaw indywidualnych w Gdańskeij Galerii Miejskiej, galerii 13muz w Szczecinie i Zonie Sztuki Aktualnej oraz zakup dzieł do Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej. Nagrody w postaci artykułu prezentującego wybranego artystę na forum ogólnopolskim ufundowały: miesięcznik Foto, Format oraz Artluk.

Do udziału w Festiwalu mogą być zgłaszane prace powstałe we wszystkich technikach artystycznych, co jest niezwykle interesujące, zwłaszcza w kontekście podejmowania przez twórców tych samych problemów w różnych mediach. Tym samym sztuka wizualna będzie ukazana jako zjawisko zaskakujące, różnorodne, wymykające się stereotypowym klasyfikacjom. Mamy nadzieję, że tak jak w poprzednich edycjach Festiwalu obok siebie zaistnieją tradycyjne dziedziny sztuki typu malarstwo, rysunek czy rzeźba i dziedziny uznawane za nowoczesne (DVD, instalacja, obiekt artystyczny streetart itp.). Konfrontacja jak najszerszego spektrum gatunków artystycznych skłania również do refleksji, że nowatorskość sztuki nie jest związana z techniką wykonania a z konceptem artystycznym. Interdyscyplinarność Festiwalu podnosi również atrakcyjność wystawy pofestiwalowej.

Zaproszenie do udziału w wystawie artystów, którzy nie ukończyli 35 roku życia gwarantuje świeżość, innowacyjność i eksperymentalny charakter prezentowanej sztuki. Z drugiej strony w projekcie mogą brać udział tylko artyści profesjonalni, co z kolei zapewnia wysoki poziom artystyczny.

Koncepcja programowa

Festiwal Sztuki Młodych Przeciąg będzie się odbywał w Szczecinie już po raz trzeci. Koncepcja festiwalu powstała w oparciu o analizę wydarzeń artystycznych, które odbywają się w Polsce. Brakowało wśród nich interdyscyplinarnego projektu stwarzającego możliwość zaistnienia młodym artystom. Zainteresowanie jakie towarzyszyło poprzednim edycjom Festiwalu, wskazuje na trafność formuły. W roku 2009 do udziału w konkursie niemal 150 artystów zgłosiło ponad trzysta prac. Pokazuje to, jak ogromna jest potrzeba prezentacji, debiutu artystycznego, promocji własnej twórczości wśród młodych artystów.

Formuła Festiwalu została podporządkowana promocji twórczości młodego pokolenia. Zadbaliśmy o ogólnopolski poziom promocji i jury. Zapraszając członków Jury wybraliśmy osoby, które pochodzą z ośrodków sztuki w całej Polsce i kreują życie artystyczne na wielu poziomach. Do udziału w Jury zostali zaproszeni: Adam Mazur (Warszawa), Magdalena Moskalewicz (Poznań), Iwona Bigos (Gdańsk), Kamil Kuskowski (Łódź i Szczecin), Agata Zbylut (Szczecin) oraz Krzysztof Ked Olszewski (Szczecin). Wśród członków Jury znajdują się więc redaktorzy magazynów o sztuce, krytycy i kuratorzy, którzy mają możliwość promocji najciekawszych zjawisk artystycznych a także nauczyciele akademiccy z różnych uczelni artystycznych w Polsce.

Organizatorem festiwalu jest Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie oraz Klub 13muz Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Miasta Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego województwa Zachodniopomorskiego.

[via Zacheta Szczecin]

Posted on Listopad 6, 2011, in Newsy and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: