Wywiad z Sebastianem Krupą

Sebastian Krupa – tancerz i choreograf stylu Hip-Hop/Newstyle. Założyciel grupy Screw oraz laureat głównych nagród na wielu turniejach/konkursach tanecznych. Współpracuje z wieloma zespołami tanecznymi z Polski i z zagranicy, oraz artystami różnego formatu. Wykładowca wielu warsztatów i spotkań tanecznych, sędzia turniejów tanecznych, mający za sobą również występy w widowiskach muzycznych, spektaklach teatralnych oraz cyrkowych. Swoje umiejętności zdobywał pod okiem m.in. choreografów ze Słowacji, Czech, Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz Polski. Aktualnie instruktor w szkole tanecznej Eskadra w Pabianicach w Miejskim Ośrodku Kultury w Konstantynowie Łódzkim w Łasku i Poddębicach. Zapraszam do lektury.

Jak zaczęła się twoja przygoda z tańcem?

Moja przygoda z tańcem rozpoczęła się, gdy zamieszkałem w Łasku.Będąc nastolatkiem przeprowadziłem się na nowe osiedle, gdzie poznałem nowych kolegów, którzy tańczyli Hip Hop. W wolnych chwilach spotykaliśmy się w mieszkaniu, któregoś z kolegów aby sobie poćwiczyć. Następnie trafiłem do Łaskiego Domu Kultury, gdzie najpierw uczyłem się tańca towarzyskiego, a po pewnym czasie przeniosłem się do grupy specjalizującej się w tańcu Hip Hop. W krótkim okresie czasu nadrobiłem braki względem pozostałych tancerzy. Zacząłem brać udział w życiu scenicznym grupy, gdzie pod okiem instruktora, Mirosława Bednarkiewicza, zdobywałem swoje pierwsze osiągnięcia. Ponadto według moich rodziców od najmłodszych lat przejawiałem zapał do tańca i muzyki.

Jak byś mógł wymienić swoje najważniejsze osiągnięcie. Co by to było?

Tak naprawdę, wszystkie osiągnięcia jakie udało mi się do tej pory zdobyć są dla mnie bardzo ważne. Każde z nich stanowiło dla mnie kolejny krok w dalszym rozwoju.Bardzo miło wspominam gościnny udział w Mistrzostwach Słowacji -eliminacjach do Mistrzostw Świata, gdzie udało mi się zająć pierwsze miejsce, lecz jako osoba biorąca udział gościnnie nie mogłem zatrzymać dyplomu i pucharu.

Dlaczego akurat styl Hip-Hop?

Wszystko zaczęło się w prozaiczny sposób – od słuchania muzyki na kanale MTV i oglądania wideoklipów. Była to główna inspiracja, dzięki której zacząłem sam uczyć się tańca Hip-Hop. Nie zamykam się jednak w jednym gatunku muzycznym. Cały czas próbuje nowych, wcześniej mi nie znanych rzeczy. Otwieram się na inne gatunki muzyczne w celu poszukiwania nowych inspiracji.

Masz swój taneczny autorytet?

Na każdym etapie swojego rozwoju spotykałem wiele osób, które z racji większego doświadczenia były dla mnie autorytetem, inspiracją. Takich ludzi było naprawdę sporo. Na początku byli to znajomi, później pierwszy trener etc. Niemniej jednak, przede wszystkich staram się przez cały czas rozwijać swój warsztat nie próbując być lepszym od kogoś innego, lecz od samego siebie.

Jaki wpływ ma taniec na twoje życie?

To mój sposób na życie. Nie planuje robić niczego innego, ponieważ jestem świadom, że spełniam się w tym co robię i jestem z tego szczęśliwy. Ponadto poprzez taniec staram się pomagać innym ludziom zapomnieć o stresie i problemach dnia codziennego.
Obecnie jesteś członkiem grupy Screw. W jakich okolicznościach ona powstała?W 2007 roku w Konstantynowie Łódzkim zebrała się grupa osób, która miała już bogate doświadczenie i wcześniej zdobyty warsztat taneczny. Otrzymałem od nich propozycje, żeby poprowadzić treningi, które następnie nabrały cykliczną formę zajęć. Dzięki tej współpracy znalazłem odpowiednich ludzi, z którymi mogę potańczyć i brać czynny udział w życiu scenicznym.  W skład grupy wchodzą tancerze i tancerki, którzy specjalizują się w różnych stylach tańca. Jako grupa posiadamy już kilka osiągnięć m.in. dwukrotnie tryumfowaliśmy na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Łodzi.
W grudniu razem z pozostałymi członkami grupy Screw organizujecie warsztaty.

Obecnie jesteś członkiem grupy Screw. W jakich okolicznościach ona powstała?

W 2007 roku w Konstantynowie Łódzkim zebrała się grupa osób, które wcześniej miało już bogate doświadczenie taneczne. Otrzymałem od nich propozycje, abym poprowadził treningi, które następnie nabrały cykliczną formę zajęć. Dzięki tej współpracy znalazłem odpowiednich ludzi, z którymi mógłbym potańczyć.  W skład grupy wchodzą wszech-stronnie utalentowani tancerze i tancerki, którzy specjalizują się w różnych stylach tańca. Jako grupa posiadamy już kilka osiągnięć m.in. dwukrotnie tryumfowaliśmy na Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Łodzi.

W raz z pozostałymi członkami grupy Screw organizujecie niebawem jednodniowe warsztaty taneczne. Możesz coś więcej powiedzieć na ten temat?

18 grudnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Konstantynowie Łódzkim (przy ulicy Łódzkiej 28) odbędą się jednodniowe warsztaty, w których będzie mógł wziąć udział każdy, bez względu na poziom umiejętności i wiek. Zajęcia poprowadzą: Aleksandra Faryna (House Dance), Roksana Saniuk (HipHop/Baltimore) – finalistka drugiej edycji You Can Dance, oraz przeze mnie (z stylu newstyle). Koszt warsztatów wynosi tylko 90zł. Po zajęciach odbędzie się After Party, gzie uczestnicy warsztatów będą mogli się spotkać. Na imprezie zagrają – Dj Barył/ Dj Bartbreak.

Plany na przyszły rok?

Powoli przygotowuje się z grupą do przygotowania tanecznego spektaklu za pośrednictwem, którego chcielibyśmy przekazać różne życiowe treści. Wszystko to na bazie styli tanecznych, z którymi jesteśmy związani. Być może uda nam się włączyć do tego projektu nowe osoby, które swoją obecnością wniosą szereg świeżych pomysłów. Jak się uda, to będziemy jeździć po kraju i to wystawiać.Obecnie nie planujemy udziału w żadnym turnieju. Skupiamy się na pracy nad nowym projektem. Na pewno podczas przyszłorocznych wakacji będziemy chcieli zorganizować drugą edycje Letnich Warsztatów Tanecznych.Ponadto cały czas prowadzę cykliczne zajęcia w Konstantynowie Łódzkim, Łasku, Kolumnie, Poddębicach oraz w nowo otwartej szkole tańca Eskadra w Pabianicach, gzie zajęcia odbywają się w każdą środę i piątek.  Serdecznie zapraszam.

Rozmawiał: Marcin Kwieciński

_______________________________________________________________________________

Wywiad pierwotnie ukazał się jakiś czas temu w pierwszym wydaniu Fabryki Kultury. Ze względu na problemy z drukarnią,  premierowy numer ostatecznie nie trafił do obiegu.

Reklamy

Posted on Grudzień 22, 2010, in Wywiad and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: